A kérdező hozzáállás a transzformatív vezetés alapja
Olvastál már olyan könyvet, melyben több a kérdés, mint a válasz? Coachingszemléletű vezetés a gyakorlatban című könyvünk egyik jelmondata akár ez is lehetne: Minden egyes új felfedezés egy kérdéssel kezdődik.
Fókuszban a kérdések
A világunk felbolydult. Jó ideje egyre magasabb sebességi fokozatokba kapcsolunk. Sokszor arra törekszünk, hogy az egyre összetettebbé váló környezetet folyamatos tanulással, gyors reagálással, a releváns trendek jó érzékelésével, egészséges mértékű kockázatvállalással és céljaink agilis megközelítésével kezeljük. A vezetés kulcskérdéssé vált – minden szinten. A transzformatív vezetői kultúra olyan módszereket nyújt, amelyekkel minden követelményt rugalmasan kezelhetsz. De hogyan is néz ki ez a gyakorlatban? Erről szól ez a gyakorlatorientált kézikönyv...
Aki vezet, azé a felelősség. A jó vezetési stílus egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy az együttműködés erejével aktívan és sikeresen alakítsd a jövőt. Miként lehet ilyen konstruktív és kreatív munkakultúrát teremteni? Mire van szükségünk a sikeres új úthoz?
Olyan kérdező hozzáállásra van szükségünk, amelyet a vezetői szinteken példaszerűen alkalmaznak, majd minden további szintre is átvisznek. A jól megválasztott kérdések fontos válaszokat eredményeznek azokról a területekről, amelyek a vezetőben nem tudatosulnak, vagy amelyeket nem ismer. Az új információkhoz való pozitív hozzáállással megnő a vezetők biztonságérzete. A kérdések révén mind a vezető, mind a munkatársak, tehát mindenki eljut az önreflexióhoz. Ebben a folyamatban az önbizalomhiány feloldható, a motiváció növelhető, és a megbecsülés is kifejezhető. Mindenki lehetőséget kap arra, hogy erősségeinek és érdeklődésének megfelelően vállaljon részt a feladatokból. Megteremtődik egy konstruktív hibakultúra. A nézőpontváltás révén új ötletek születhetnek. Mindez együttesen terhet vesz le a vezető válláról, lényegesen élvezetesebbé teszi a kreativitást és az innovációt, valamint elősegíti a vállalat versenyképességét.
A kérdések úgy működnek, mint ahogy a fényszóró fénye bevilágítja a sötétséget. Teret nyitnak a párbeszédnek, az új felismeréseknek és tapasztalatoknak. A vezetési stílus fejlődése mindig együtt jár a kommunikáció változásával is. Minél érettebbé válunk, annál kevésbé fogadjuk el vezetési módszerként a monológokat, a fentről jövő tényközléseket és a puszta információcserét. A munkatársak is valódi párbeszédet szeretnének, amelyben megmutathatják erősségeiket és tapasztalataikat. A vezetés ma azt jelenti, hogy megújítjuk a dolgokat, és megkérdőjelezzük a régit. Ha mi magunk vagyunk a kérdezők, akkor kísérleti, innovatív környezetet teremtünk.
Coachingszemléletű vezetés
A coachingszemléletű vezetési stílus egyfolytában önreflexióra készteti az embereket, és ezáltal elősegíti töretlen fejlődésüket. Sőt, ha a vezetők a coachingszemléletből példát mutatnak, akkor ez előbb-utóbb akár oda is elvezethet, hogy a csapattagok egymást coacholják. Hogy ez miért is hasznos? Mert ily módon egyre jobban integrálják a kívülről érkező inspirációkat és formálják azokat saját megoldásokká.
Hogyan is néz ki és miként működik a mindennapokban az a vezetői stílus, amely egyszerre mutat példát és reflektál folyamatosan, valamint fejleszti magát, de ugyanakkor egyenrangú partnerként cselekszik és lehetővé teszi a valódi együttműködést és előrelépést azáltal, hogy a megfelelő kérdéseket a megfelelő helyen teszi fel?
A transzformatív vezetési kultúra pont erre kínál lehetőséget: hatékonyabb beszélgetéseket biztosít, amelyek arra ösztönzik a munkatársakat, hogy ötleteikkel hozzájáruljanak a megoldások megtalálásához.
Vezetők! Kérdésekre fel!
Ez a könyv pont erre tanít meg... a fejlesztésorientált működés hogyanjára... szórakoztató módon, lépésről lépésre, fókuszba helyezve a gyakorlati alkalmazást: coachingalapok, kérdezéstechnika, beszélgetési útmutatók, öncoachingeszközök, vizualizációs sablonok, integrálható coachingelemek, gyakorlatba azonnal átültethető tippek, valóélet-beli példákkal... Ne feledd: a változás a fejekben kezdődik, és aki kérdez, az nyer!
Forrás → Coachingszemléletű vezetés a gyakorlatban ©Z-Press Kiadó ©Ines Bruckschen ©Svenja Op gen Oorth